Vážení kolegové, prosím o názor na zajištění primigravidity s prokázanou Leidenskou mutací pro f. V v heterozygotní formě, dosud bez TEN. Vysoce pozitivní anamnéza TEN v rodině (teta a dědeček) a pozitivní genetika (fV heterozygoti) u matky, tety a dědečka jako důvod provedení genetiky. T.č. 6. týden gravidity. Děkuji za odpověď.
Reakce: 4
Lze se vyjádřit jen obecně, protože chybí věk a BMI, vzhledem k negativní OA VTE jsou 2 možné přístupy- dle doporučených postupů v zahraničí nedělat nic ani v graviditě ani v šestinedělí, nebo dle zhodnocení všech RF (což zde není možné) pak např. kontrolu v posledním trimestru gravidity a pak upřesnit doporučení.

S ohledem na pozitivní rodinnou anamnézu a současný nález (byť méně klinicky významné trombofilní dispozice) bych se spíše přikláněl k zajištění posledního trimestru a šestinedělí antitrombotickou profylaxí - pokud to nebude třeba z důvodu nově vzniklých okolností nutné dříve - popřípadě až tehdy, kdy se budou měnit klinické a laboratorní parametry (např. narůstání tělesné hmotnosti, omezení hybnosti či vyšší nárůst DD).
I když se může předpokládat, že gravidní nebude staršího věku a snad ani morbidně obézní, také bych přivítal bližší podrobnosti o jejím klinickém stavu.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Zde při heterozygotní formě F V Leiden u těhotné bez osobní anamnézy prodělané žilní tromboembolické nemoci (TEN) rozhoduje podle doporučení ACCP (které akceptuje ČSTH ) rodinná anamnéza (RA) výskytu TEN. Při pozitivní RA je doporučena profylaxe s LMWH v šestinedělí. Jinak do porodu jen klinické pozorování. Přikláním se však ještě k doporučení prof. Penky při akceptaci dalších možných rizik TEN ( vyšší věk, prodělané spontánní potraty, obezita, stupeň chronické žilní insuficience, některá chronické onemocnění a j. ) k zvážení profylaxe s LMWH i před porodem.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Moc děkuji za názory, pacientka je sice mladá, normostenická a počala přirozeně, ale rodinná anamnéza je natolik závažná, že jsme se domluvily na zajištění LMWH v posledním trimestru a v šestinedělí.
Tazatel byl s doporučeními spokojenDalší případy
Antitrombotická profylaxe u onkologické pacientky s trombofílií
Dobrý den vážené kolegium, ráda bych se poradila stran antitrombotické profylaxe u onkolog. pac. s trombofílií. Mám v péči 52 letou ženu, s anamnézou subakutní malé plicní embolie při užívání p.o. HAK v 39 letech, antikoagulace 1 rok. Následně zjiště...
Trombóza v atypické lokalizaci
Vážené odborné kolegium. Prosím o radu. Mám v péči 68letou pacientku, u které neurolog v prosinci 2023 řešil parézu levého lícního nervu, etiologie stanovena dle MR CNS jako ischemicko-degenerativní. Při šetření UZ cév na krku náhodně nález subtotáln...
Jak pokračovat v léčbě?
Žena 75 let, polymorbidita z významných onemocnění v OA vyjímám 2022 revmatoidní artritis susp seronegativní na léčbě Metotrexat + 2,5 mg Presnison, 5/2024 zjištěna chronická trombosa VSM v distální třetině bérce LDK, insuf perforátory, 9/2024 trombo...
Pakliže se jedná o zatím zcela asymptomatickou primiparu bez anamesy TEN, bez předcházejících ztrát plodu, přirozená koncepce, mělo by být dostačující zajištění LMWH až prepartálně a po dobu min 10 dní šestinedělí, pakliže se během gravidity či porodu neobjeví jiné potíže. Nekterá doporučení (US) dokonce u asymptomatických rodiček - nosiček FV Leiden v heterozygotní formě ani medikamentosní tromboprofylaxi nedoporučuji.