Dobrý den, tímto bych se na Vás ráda obrátila s následujícími 2 dotazy.
Mojí první otázkou je, zda existují doporučené postupy stran ovlivnění délky antikoagulační terapie u pacientů se zjištěným vrozeným trombofilním stavem, event. i vliv opakované elevace f. VIII. Opakovaně jsem se setkala s různými doporučeními u pacientů s podobnými nálezy při vyšetřování trombofilních stavů.
Druhá moje otázka se týká léčby tamoxifenem. Pokud pacientka prodělá TEN a současně užívá tamoxifen, měli bychom kontaktovat dispen. onkologa s otázkou zvážení změny terapie za anastrozol?
Budu se těšit na Vaši odpověď, předem moc děkuji a přeji hezký den! Zůstávám s pozdravem.
Reakce: 3
Dobrý den. Délka antikoagulační léčby je i u trombofilních stavů variabilní. U nemocných po opakovaných trombózách a současné trombofilii je dlouhodobá (celoživotní), u nezávažných trombofilií může pokrývat jen významnější rizikovou epizodu, přičemž může být zvýšená hodnota faktoru VIII brána jako přídatné riziko, aniž by sama o sobě byla jasnou trombofilní dispozicí.
K tamoxifenu se vyjadřoval prof. Dulíček, dále je možno zvažovat i jiný typ léčby.

Dobrý den. Informace od obou kolegů jsou přesná. Doplním snad jen skutečnost, že Česká společnost pro trombózu a hemostázu pracuje na doporučení pro vyšetřování klinicky významných trombofilních stavů a pro péči pacienty s těmito nežádoucími vlohami. Připojila se i Česká angiologická společnost a Česká hematologická společnost. Věřím že se přidají ostatní odborné společnosti, mj. genetici, kardiologové, neurologové, internisti a že vznikne skutečně mezioborové doporučení po kterém vlastně voláte i Vy.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Dobrý den, moc děkuji za Vaše odpovědi!!
Tazatel byl s doporučeními spokojenDalší případy
Antitrombotická profylaxe u onkologické pacientky s trombofílií
Dobrý den vážené kolegium, ráda bych se poradila stran antitrombotické profylaxe u onkolog. pac. s trombofílií. Mám v péči 52 letou ženu, s anamnézou subakutní malé plicní embolie při užívání p.o. HAK v 39 letech, antikoagulace 1 rok. Následně zjiště...
Trombóza v atypické lokalizaci
Vážené odborné kolegium. Prosím o radu. Mám v péči 68letou pacientku, u které neurolog v prosinci 2023 řešil parézu levého lícního nervu, etiologie stanovena dle MR CNS jako ischemicko-degenerativní. Při šetření UZ cév na krku náhodně nález subtotáln...
Jak pokračovat v léčbě?
Žena 75 let, polymorbidita z významných onemocnění v OA vyjímám 2022 revmatoidní artritis susp seronegativní na léčbě Metotrexat + 2,5 mg Presnison, 5/2024 zjištěna chronická trombosa VSM v distální třetině bérce LDK, insuf perforátory, 9/2024 trombo...
Dobrý den. V mezinárodních guidelines se vyšetření FVIII nedoporučuje. Něco jiného jsou epidemiologicka data a reálná klinická praxe. Délka antikoagulační terapie i v mezinárodních guidelines jsou bez toho. Tamoxifen je možno podávat dále při současné antikoagulacni terapii. Přístup je individuální, poměr zisku léku/ závažnosti trombózy.