Vážení kolegové, 9/22 jsem vyšetřila 21letou pac., indikace pozitivní RA na trombofil.stav, dosud pac. nemá žádné obtíže ani ve smyslu TEN ani ve smyslu krvácení, u pac. byla zjištěna heterozygotní mutace f.V Leiden, dostala stand.poučení, je nekuřačka, 107 kg/ 184cm; 10/22 bez terapie Zlyndou, 2/2023 již pro nepravidelnost menses a polycyst. ovaria Zlyndu užívá; vstupně u každého pac. stanovuji i aptt, které u pac. prodloužené 43,8s, v době odběru pac. neužívala žádný lék s vlivem na hemostázu, proveden odběr k vyš. LA 10/2022 a pak 2/2023 s tímto závěrem: aptt citl.na LA: pac. 52,1s, kontrola 36,5s, poměr 1,43 (norma 0,8-1,2), konfirmace LA (PNT) negativní scr. porucha vnitřní cesty aktivace přeměny protrombinu na trombin, prodloužený aptt i aptt citlivý na LA; prodlouženy ředěný test s jedem Russelovy zmije - tyto výsledky jsou srovnatelné s odběry 10/2022 směsné testy s normální plazmu v poměru 1:1 v čase 0 i po 1 hod inkubaci došlo (na rozdíl od výsledků z 10/22) ke korekci všech ve scr prodloužených testů konfirmační neutralizační test na principu RVVT s vysokou koncentrací fosfolipidů-pozitivní nález- zvýšená hodnota normalizovaného poměru NR; negativní konfirmační neutraliz. test s hexagon. fosfolipidy. S největší pravděpodobností se o přítomnost protilátek typu lupus antikoagulans nejedná.
Proč však dochází k tak výraznému zkrácení koagul. času při použití vysoké koncentrace fosfolipidů u ředěného testu s jeden Russelovy zmije (Confirm) oproti nízké koncentraci fosfolipidů (Screen), není jasné. Tím je hodnota NR pravděpodobně falešně zvýšená. Vzhledem ke korekci jsem vzorky ke stanovení koagul.f. neodesílala. Nevím, zda to může mít nějakou sovislost, ale pac. má opak. pozitivní IgM EBV (odběr indikován jiným lékařem, asi pro určité dysp.obtíže).
Prosím vás o stanovisko, zda je třeba nález dále řešit? Pokud ano, jaké dg. kroky by měly následovat? Velice všem děkuji za čas a jsem s pozdravem.
Reakce: 4
Drahý kolegyně,
1/ RA je pozitivní na trombofilní stav, není zmínka o VTE
2/ dominantním problém té ženy je nadváha, kterou bych řešil na 1. místě
3/ Příliš nerozumím tomu množství laboratorních testů, které Vás spíše matou než pomáhají.
4/ Souhlasím s doporučením provést vyšetření za 12 týdnů, v jiné laboratoři, naše centrum je k dispozici

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Doporučuji opakování testu LA spolu s vyšetřením antikardiolipidovým protilátkám a beta2glycoproteinu v jiné laboratoři za 12 týdnů. Klinické příznaky AF sy ale popisovány nejsou.
Vážená kolegyně, z celého spektra prováděných vyšetření stran LA se jeví být negativita hexagonálních struktur asi jako nejvýznamnější. Postrádám však také současné vyšetření antikardiolipinových protilátek, anti-beta2 glykoprotein I protilátek a podrobnosti (klinické i laboratorní) k pozitivitě IgM EBV. Doporučoval bych rovněž zopakování nálezu základního souboru APA s časovým odstupem a také s vyjasněním stavu pacientky stran EB virózy. Některé nálezy mohou být prchavé i při jiném (např. virovém) onemocnění.

Další případy
Antitrombotická profylaxe u onkologické pacientky s trombofílií
Dobrý den vážené kolegium, ráda bych se poradila stran antitrombotické profylaxe u onkolog. pac. s trombofílií. Mám v péči 52 letou ženu, s anamnézou subakutní malé plicní embolie při užívání p.o. HAK v 39 letech, antikoagulace 1 rok. Následně zjiště...
Trombóza v atypické lokalizaci
Vážené odborné kolegium. Prosím o radu. Mám v péči 68letou pacientku, u které neurolog v prosinci 2023 řešil parézu levého lícního nervu, etiologie stanovena dle MR CNS jako ischemicko-degenerativní. Při šetření UZ cév na krku náhodně nález subtotáln...
Jak pokračovat v léčbě?
Žena 75 let, polymorbidita z významných onemocnění v OA vyjímám 2022 revmatoidní artritis susp seronegativní na léčbě Metotrexat + 2,5 mg Presnison, 5/2024 zjištěna chronická trombosa VSM v distální třetině bérce LDK, insuf perforátory, 9/2024 trombo...
Pěkný den, nález ve smyslu LA opravdu - podle Vašeho popisu - není jednoznačný. Může se jednat i o jiný nespecifický inhibitor. Zda to muže být spojeno s recentně proběhlou EBV je těžko posudit. Klinicky bych zatím nejspíše na základě těchto nejednoznačných vyšetření k pacientce přístup neměnil (např nezaváděl novou antikoagulační či antiagregační medikaci). Jakkoli to není neduvera k dané laboratoři, zkusil bych vyšetření na LA (screening i konfirmaci) provést v jiné laboratoři, nebot i výběr metod a konkrétních reagens muže mít vliv. V každém případě bych pacietku po 12 týdnech opakovaně sledoval a prováděl i vyšetření ve smyslu LA, jak je obecným doporučením při jejich (byt i sporné) positivitě. Obecně vysoký BMI a heterozygotní forma FVL je jistě kombinovaným trombofilním risikem i tak, ale je li pacientka asymptomatická a není li t.č. v rizikové situaci, samo o sobě to není duvodem k zahájení antikoagulační medikace dle mého soudu.