Pac. ročník 1992, st.p. tromboze sinus transversus a sinus sigmoideus vpravo, bez lateralizace - neurologem zahájena terapie Pradaxa 150mg 2xD, po 6 měsících kontrolní MR mozku, kde došlo ke kompletní rekanalizaci P sinus transversus, ale v sinus sigmoideus přetrvává reziduum trombu. Kontrolní MR mozku s odstupem 12ti měsíců od příhody stále přetrvává trombus 8mm v sinus sigmoideus vpravo při soutoku s transv. splavem a ventrálněji. Pac. vyšetřena stran trombofilních stavů - FV a FII negativní, antitrombin, protein C a A v normě, fVIII v normě, mutace JAK-2 negativní, PNH klon neprokázán, APS nesplňuje kritéria, onkoscreening negativní. V anamnéze pouze asthma bronchiale, polyvalentní alergie, bez rodinné anamnézy TEN.
Moje otázka zní - jak pokračovat s antikoagulační terapií? Pradaxa bude nyní již 1 rok. Je vůbec pac. indikována k trvalé antikoagulační terapii a jakou byste zvolili? Děkuji za odpovědi.
Reakce: 4
Dobrý den, rád bych obdržel ještě několik doplňujících informací - co přivedlo pacientku k vyšetření, byly v době vzniku nějaké okolnosti, které by mohly mít souvislost s trombotickou událostí (třeba již prof. Dulíčkem zmíněný dotaz na hormonální antikoncepci, ale i jinou léčbu či onemocnění), byl na začátku léčby trombózy podáván heparin (LMWH) ? A jen na okraj - stran APS je vhodné opakované vyšetření protilátek s odstupem času, ev. i onkoskrínng.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Omlouvám se za pozdní reakci a velice děkuji za rychlé odpovědi.
Ad. prof. Dulíček:
1) Pac. užívala bez obtíží HAK celkem 10 let, poté měla 2 letou pauzu, navrátila se ke stejné HAK v 08/2023, užila necelý měsíc, poté začala pociťovat silné bolesti hlavy, které vyústily v dg. trombozy splavů 10/2023 - bohužel silné limitující bolesti hlavy přetrvávají i rok po příhodě
Ad. prof. Penka:
Pac. jako jedinou změnu uvádí, že 6 měsíců před trombozou zkoušela 2x po sobě darovat vajíčka, neúspěšně, nic jiného si nevybavuje.
Ano, na začátku terapie byl podáván Clexane 0,6ml á 12 hod. - pac. má 60kg
Znovu nasazení HAK je situací se zvýšeným rizikem VTE, proto to není idiopatická příhoda. Nicméně dle osobních zkušeností už jen zřídka dojde k zlepšení nálezu na MRI, bolesti hlavy jsou nepříjemné, ale prolongovaná antikoagulační terapie asi nepomůže.

Přikláním se k názoru prof. Dulíčka, pokud by se přeci jen dále podávala antikoagulační léčba, pak by byl výhodnější LMWH.

Další případy
Antitrombotická profylaxe u onkologické pacientky s trombofílií
Dobrý den vážené kolegium, ráda bych se poradila stran antitrombotické profylaxe u onkolog. pac. s trombofílií. Mám v péči 52 letou ženu, s anamnézou subakutní malé plicní embolie při užívání p.o. HAK v 39 letech, antikoagulace 1 rok. Následně zjiště...
Trombóza v atypické lokalizaci
Vážené odborné kolegium. Prosím o radu. Mám v péči 68letou pacientku, u které neurolog v prosinci 2023 řešil parézu levého lícního nervu, etiologie stanovena dle MR CNS jako ischemicko-degenerativní. Při šetření UZ cév na krku náhodně nález subtotáln...
Jak pokračovat v léčbě?
Žena 75 let, polymorbidita z významných onemocnění v OA vyjímám 2022 revmatoidní artritis susp seronegativní na léčbě Metotrexat + 2,5 mg Presnison, 5/2024 zjištěna chronická trombosa VSM v distální třetině bérce LDK, insuf perforátory, 9/2024 trombo...
Dobrý den,
1/ Užívala v době vzniku trombózy kombinovanou hormonální antikoncepci ?
2/ Jeden rok je OK.